Alves Kablo A.Ş.

TARİHÇE

Alves Kablo A. Ş. 1 Aralık 2015 tarihinde Ankara Ostim’de bulunan bin 750 metrekare mağazasında faaliyete başlamıştır.

Alves Kablo A. Ş.  kablo sektörünün önemli firmalarında 10 yıldır üst düzey yöneticilik yapmış Deniz Karamercan ile kamu ve özel birçok başarılı projeye imza atmış Hikmet Alabıcak tarafından kurulmuştur.

Sektörün yakından tanıdığı son yıllarda yaşanan büyük gelişiminde önemli rol oynayan, konusunda uzman ekibi ve ülkemizin önde gelen markalarının desteği ile ticaret hayatına başlayan Alves Kablo A. Ş. çok kısa bir sürede tüm Türkiye sektörü temsilcilerinin kabulü ve takdirini kazandı.  Sektörümüze özellikle son beş yılda markalaşma, marketing ve istikrarlı hizmet alanlarında birçok yenilik katan çalışmalar da herkesin takdirini kazanmış bir ekip lideri ve ekibe sahip olan Alves Kablo A. Ş. çok hızlı bir şekilde bilinirliğini arttırma, müşteri potansiyelinin geliştirme hususunda başarılı olacağından emindir.

HAKKIMIZDA

Alves Kablo A. Ş. geniş stok yelpazesi, hızlı teslimatı, rekabetçi fiyat avantajı ve uzman teknik kadrosu ile kablo satış ve pazarlama alanında değerli müşterileri ve çözüm ortaklarında partnerlik yapmaktadır. Aynı zamanda 54 ilde müşteri ve bayisi olan Alves Kablo A.Ş. Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden olan Kardemir, Pektim, Tüpraş gibi firmaları tedarikçiliğini de yapmaktadır. Alves Kablo A.Ş. aynı zamanda TOKİ, Adalet Bakanlığı , Sağlık Bakanlığı, Karayolları, DSİ , Ulaştırma Bakanlığı gibi yatırımcı kurumların projelerini üstlenen ve ülkemizin önde gelen Mühendislik firmalarına da hizmet vermektedir.

Afrika açılımı ile birlikte Alves Kablo A.Ş. Orta ve Güney Afrika Ülkelerine İhracat gerçekleştirmeye başlamıştır.

HEDEFLERİMİZ

Alves Kablo A. Ş.’nin en önemli hedefi Ankara’da ilk enerji kablo fabrikasını kurmaktır. Halihazırda Türkiye’ de üretim kapasitesi hususunda enerji kablolarında ilk 15’in içinde yer alan. Alves Kablo A. Ş. 5 yıl içinde ilk 5 kablo fabrikası arasına girmek, aynı zamanda şirketi halka arz etmeyi hedeflemektedir.

Diğer yandan, firmamız devletin teşvik politikalarından doğru yararlanmayı kendine amaç edinmiştir. Finansman kaynağına doğru ve kolay ulaşmayı kendine hedef belirleyen firmamız, ihracat odaklı satış politikamızı geliştirmek için projeler üretmektedir.

Alves Kablo A.Ş. 13 ülkeye olan ihracat potansiyelini yeni fabrika yatırımı ile 50 ülkeye taşımayı hedefliyor.  5 yıllık hedef planlamasında, Orta ve Güney Afrika’da küçük mağazalar açmayı hedefliyor.

FABRİKALARIMIZ

Alves Kablo A.Ş. İstanbul Hadımköy’de 10 bin metrekare kapalı, 10 bin metrekare açık olmak üzere 20 bin metrekare üzerine kurulu fabrikayla hizmet vermektedir.

İstanbul’daki fabrikayı kısa süre sonra Ankara’ya taşımayı planlayan Alves Kablo A.Ş. Ankara’da kurulacak fabrikayla 75-100 arası kişiye istihdam sağlayacak. Fabrikayı, Ankara Sanayi Odası’na bağlı ASO 2’de kurmayı amaçlayan Alves Kablo A.Ş.  Bakır Dönüştürme Tesisi, Plastik Üretim Tesisi, Kablo İşleme Tesisi ve Lojistik Sevkiyat Tesisi olmak üzere 4 ana bölümle hizmet verecek. Firmamız, Ankara’da kurulacak fabrikayla aylık 400 ton bakır, yaklaşık 250 ton da alüminyum işlemeyi hedefliyor. Alves Kablo A.Ş. Ankara’daki fabrikasını 2019’un ilk çeyreğinde açmayı planlamaktadır.

MİLLİ ÜRETİME DESTEK

Türkiye’nin bakır ihtiyacı aylık 100 bin tonu bulmaktadır. Türkiye’de aylık çıkarılan bakır ise 10 bin tondur. Yeni yatırımlarla bu rakam 15 bin tona kadar çıktı. Geri kalan kısmını tamamen ithal ediyoruz.

Sektörde ürünlerin hemen hemen hepsi ithal edilmektedir. Alves Kablo A.Ş.’nin  amacı, Ankara’da açacağı fabrika ile ithal edecek bakırı, geri dönüşümle fabrikasında üretmek. Alves Kablo A.Ş. iç pazardan geri dönüşüm bakırını alıp saf bakır haline dönüştürerek cari açık sorununa katkı sağlamak istemektedir. Bu aynı zamanda millileşme ve geri dönüşüm politikasıdır.

Alves Kablo A.Ş.’nin kuracağı fabrikada aynı zamanda plastiği de geri dönüşüme sokarak, ithalat açığını kapatmayı hedeflemektedir. Fabrikasında yapacağı bu uygulama, kesinlikle kaliteyi aşağı çekmeyecektir, doğru makinelerle yapıldığında aksine kaliteyi yukarıya çıkartacaktır.

BEKLENTİLERİMİZ

Global rekabetteki en önemli talep finansal destektir. Alves Kablo A.Ş.’nin yarıştığı firmaların hepsi uluslararası firmalar ve bunların finansala erişimi çok kolay olmaktadır.

Sektörün en büyük sıkıntısı Kamu İhale Kanunu’nda yer alan yerli ürün kullanımına verilen yüzde 15 farkın, kamunun kendi yaptığı projelerde olmamasıdır. Kablo ve elektrik malzemelerinde,  ithal olana yönlendirme var. Sektöre bu konuda avantaj sağlanması gerekiyor. Alves Kablo A.Ş. olarak, bu konuda avantaj sağlanırsa millileşmenin tamamlanacağına inanıyoruz. Bu konuda devletin adım atmasını bekliyoruz.